Gdy dziecko nie chce jeść – cztery najczęstsze przyczyny

Rodzice martwiący się o to, że ich dziecko jest niejadkiem, zwykle nie natrafiają na pełne zrozumienie wśród swoich najbliższych. Problem nie jest nowy, ignoruje się go jednak uważając za mało istotny. Czy jednak powinno tak być? Lekarze przypominają, że brak apetytu u dzieci może być wynikiem nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu malucha. Nie musi wywoływać niepokoju, warto jednak zastanowić się nad jego przyczynami.

Po pierwsze – błędy żywieniowe

Żywieniu najmłodszych poświęca się wiele uwagi, nie oznacza to jednak, że rodzice nie popełniają żadnych błędów żywieniowych. Najpoważniejszym pozostaje pośpiech przy jedzeniu sprawiający, że maluch połyka zbyt duże kawałki pożywienia. Nie mniej poważne konsekwencje mogą jednak pociągać za sobą posiłki pozbawione jakiegokolwiek urozmaicenia. Szkodliwe może być też skłanianie dziecka do jedzenia porcji większych niż te, na które zgłasza ono zapotrzebowanie. Nie da się przecież najeść „na zapas”.

Gdy dziecko nie chce jeść - cztery najczęstsze przyczyny

Po drugie – dolegliwości żołądkowe

Brak apetytu u dzieci może być też spowodowany niestrawnością, a nawet wrzodami żołądka mylnie utożsamianymi ze schorzeniem, z którym zmagają się jedynie osoby dorosłe. Warto więc porozmawiać z maluchem o tym, jak się czuje po jedzeniu. Jeśli przyznaje, że dokucza mu ból brzucha nasilający się po spożyciu posiłku, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Po trzecie – alergie pokarmowe

Nie każda alergia pokarmowa objawia się wysypką. Niejednokrotnie dziecko reaguje na pewne produkty niestrawnością i obniżonym samopoczuciem, potem zaś stara się ich unikać, nie do końca świadome tego, z czego właściwie wynika jego niechęć. O wizycie u lekarza warto pomyśleć zwłaszcza, jeśli dziecko unika jedzenia nabiału, stroni od jajek oraz produktów zbożowych.

Po czwarte – infekcje

Jeśli dziecko nie tylko nie jest głodne, ale również sprawia wrażenie apatycznego, być może znajduje się właśnie u progu przeziębienia lub grypy. Zmuszanie do jedzenia podczas infekcji nie jest wskazane, zaleca się jednak zwracanie bacznej uwagi na to, czy maluch przyjmuje odpowiednie ilości płynów.

Po piąte – owsiki

Brak apetytu u dzieci może być spowodowany również zarażeniem owsikami. Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z taką sytuacją i co wtedy należy zrobić? O tym dowiecie się w tym artykule.